PO HISTORICKEJ CESTE NA BRADLO

Dátum: 04.05.2019

V sobotu – v deň pietnej spomienky 100. výročia tragickej smrti M.R. Štefánika – s dlhým sprievodom, na čele ktorého kráčali žiaci z Košarísk, spolu s rodičmi, priateľmi a nadšencami histórie z Moravy v legionárskych uniformách, s dobrým pocitom vyniesli po ceste poslednej rozlúčky na Bradlo fakle zapálené na dvore rodného domu Štefánikovho. Historická, arch. Dušanom Jurkovičom osnovaná tradícia zostala na mohyle na pokraji záujmu organizátorov. Oheň od detí prevzali v zákulisí horného nádvoria brezovskí hasiči a pre “legionárov” z Moravy sa dôstojné miesto nenašlo. Návrat cez Hrombabu sprevádzaný kanonádou a hukotom stíhačiek (kopec sa doslova triasol) vyvážil pokoj večera v kostole pod Plačkáckou úbočou s hudobno-slovným pásmom Štátnej opery Banská Bystrica v réžii Juraja Sarvaša.