Bežky pre školu

Boli časy, keď na Bielu stopu do Kremnice alebo na lyžiarsky pochod Po stopách 1. čs. armádneho zboru do Liptovského Mikuláša odchádzali každým rokom z Brezovej a okolia neraz i dva autobusy turistov, či bežcov – lyžiarov. Dnešná realita nepotrebuje komentár.

2014 –  Bežeckú výstroj (bežky, viazania, palice, lyžiarky) pre žiakov ZŠ v Košariskách zabezpečili:
ANGUS FARMA – Košariská
NOVAS MACHINERY – Brezová pod Bradlom
GABION CENTER – Brezová pod Bradlom
a Rodičovské združenie pri ZŠ Košariská

Zasnežené lesné cesty Brezovských Karpát a Myjavskej pahorkatiny sa priam núkajú k turistickým výletom na bežkách.  Bežecké lyžovanie otužuje, upevňuje telesné a duševné zdravie organizmu a otvára nové pohľady na nevšedné krásy zimných zákutí.
Pred viac ako 20-timi rokmi, krátko po znovuotvorení dedinskej školy v Košariskách sme nakúpili vo výpredaji likvidovanej predajne športu v Myjave lyžiarsku bežeckú výstroj pre celú školu. Bola to výstroj vyrobená ešte vo fabrikách socialistického Československa, ale za “bagateľ” nám pomohla v zimných mesiacoch výrazným spôsobom preniesť športové aktivity do prírody a lesa.
Školská výstroj pre deti nám zastarala, topánky sme už museli vyradiť. Kto niečo podobné s deťmi podnikal vie, že obúvanie a obliekanie 20-25 “výkukov” je poriadna fuška. Šnurovanie do “háčikov”, navliekanie štucní, uťahovanie šnúrok, to sa nesmelo podceniť, lebo nebolo nič “príjemnejšie”, ako keď sa športovec “vyzul” do vysokého snehu uprostred pochodu. Mamy žiakov šili tzv. štucne, ochrany topánky proti snehu. Kto bežkuje vo voľnej prírode vie, že to musí byť na urobené na mieru, inak sa sneh dostane do topánky. Ceníme si snahu rodičov. Dnešné moderné lyžiarky na bežky poskytujú ochranu pred snehom v podobe zipsového rukáva. Majú podrážku s “traktorovým”dezénom, zateplenie, sú vyššie a utiahnutie je riešené rýchlošnúrovaním (oceíníte v mraze). Jednoduché nebolo ani voskovanie bežiek s hladkou sklznicou proti spätnému pohybu. Ich príprava pre celú triedu nám zabrala vždy značný čas. Riešením je protišmyk (zúbky) priamo v sklzniciach lyží, ktoré potom netreba voskovať.

BEŽKY PRE ŠKOLU k Novému roku 2014 – VYRIEŠENÉ ! (ak dorazí sneh)

2014_Bezky_pre_skolu_001      2014_Bezky_pre_skolu_003      2014_Bezky_pre_skolu_002
Ďakujeme!

 

© 1993-2024 Základná škola M.R.Štefánika Košariská. Všetky práva vyhradené