MENDÍKOVA KOLOBEŽKA

Dátum: 22.06.2018

kolobežkový duatlon žiakov 1.- 4. ročníka ZŠ na cykloceste Brezová pod Bradlom – Košariská
* beh: Baranecká skala (štart) – Hrádza * kolobežky: Hrádza – U Štefov – Hrádza (cieľ)

Na Košariská sa jedného času pošta doručovala naozaj kurióznym spôsobom. U pána farára Štefánika slúžil na fare mendík, chlapec z chudobnej rodiny. Zvonil na veži, na pohreboch nosil kríž pred rakvou. Jeho hlavnou povinnosťou bolo každé ráno chodiť na Brezovú pre poštu. Samozrejme, pešo. Spočiatku to šlo, ale chlapec ako chlapec – niečo nové, nevídané videl v mestečku… Zabudol sa občas. A to sa pánu farárovi znevidelo, že neskoro chodí. Dali urobiť miestnemu stolárovi pre malého “listára” drevenú kolobežku. Či to bolo účinnejšie a hlavne rýchlejšie, neviem, ale chlapec svojím príchodom na rínok Brezovanov neraz k smiechu priviedol. Darmo, poštára na kolesách Brezová dovtedy nevidela.
(zo spomienok brezovského poštára, vojaka rakúsko-uhorskej armády a francúzskeho legionára Jána Valáška, nar. 1897)

Kategória 1.- 2. ročník ZŠ
1. miesto: Matej Medveď