Úvodná schôdza RZ

Dátum: 04.08.2017 - 07.09.2017

sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra 2017 o 15.30 h v budove Základnej školy M. R. Štefánika v Košariskách.
Účasť rodičov je potrebná z dôvodu doladenia chodu vyučovania, ŠKD, záujmových krúžkov a organizácie školského roka.

__________________________________________________________________________________________

VRŠATECKÝMI BRADLAMI

Dátum: 28.06.2017

Turisticko – poznávací výlet do najkrajších kútov Bielych Karpát
BUS: Brezová (7:00) – Priepasné (7:05) – ZŠ Košariská (7:15) – Prašník (7:20) – Krivoklátska tiesňava – Vršatecké Podhradie
PEŠO: Vršatec (hrad) – Červený Kameň – Lednica (hrad)
BUS: Lednica – Prašník – ZŠ Košariská – Priepasné – Brezová

PRIEPASNÉ 1957-2017

Dátum: 24.06.2017

Účinkovanie na podujatí BEZ MINULOSTI NIET PRÍTOMNOSTI – 60. výročie samostatnej obce Priepasné
Pocta primášom z Priepasného – odhalenie “muzikantských pylónov” (Ing. arch. Viliama J. Gruska) spojené so sprievodom “od Petruchov ku Kolárikom”
Babský spolek a Kopaničiarska muzika z Košarísk v programe “To najlepšie z nášho kraja”
“Krajinou starohorskou” – krátky exkurz do školského výletu košariskej málotriedky
“O zbojníkovi Hrajnohovi” – divadelná spevohra povesti z myjavských kopaníc – žiaci ZŠ M. R. Štefánika v Košariskách
“Tak to v Priepasném bývalo” – hudobný sprievod tanečníkov a spevákov z Priepasného (foto: Ján Mikulčík)

O ZBOJNÍKOVI HRAJNOHOVI

Dátum: 23.06.2017

divadelná spevohra povesti z myjavských kopaníc, ktorú zaznamenala Marie Korandová, zdobená piesňami Zuzany Plačkovej (1909), Anny Gabrižovej (1924), Anny Kostelnej (1894) a manželov Kateriny (1898) a Štefana (1899) Zubákovcov z Brezovej – Končín, ktoré zapísala pani učiteľka Oľga Kovačičová – Húsková v zbierke Piesne z Brezovej
Národný dom Štefánikov KOŠARISKÁ – 19:30 a 20:30
(foto: Radoslav Ožvoldík)

AUTOMOBIL – VETERÁN

Dátum: 09.06.2017

Prehliadka historických vozidiel (z obdobia začiatku 20. stor, prevažne americkej značky Ford), ktorých majitelia na okružnej ceste návštívili Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách. Po odjazde veteránov sme besedovali o počiatkoch automobilizmu, premietli úryvky z dokumentu o slávnom modele Ford – T a z filmu Moderná doba (1936), kde Charlie Chaplin pracuje ako robotník v pásovej výrobe.

VČELÍ RAJ

Dátum: 26.05.2017

Zážitkový program o včelách pripravil deťom David Turčáni z občianskeho združenia “Včelí Raj”, obyvateľ lazu Liešnica neďaleko Kokavy nad Rimavicou. Ďakujeme ujovi včelárovi za nezvyčajný zážitok, pani Zuzane Urbanovej za zorganizovanie a zabezpečenie podujatia.

KRAJINOU POVSTALECKEJ HISTÓRIE

Dátum: 18.05.2017

Turistický krúžok Ondreja Senku
Vlastiveda zážitkovým učením

• SAD: Košariská – Myjava – Stará Myjava
  • PEŠO: Stará Myjava – Krivosúdy, partizánske bunkre oddielu Hurban v Šlahorovej – obec Nárcie, vypálená 3. marca 1945 fašistami – Topolecká
  • MIKROBUS: Topolecká – Miškéch Dedinka – Múzeum S. Štúra Lubina – Roh, miesto posledného odpočinku hrdinov SNP (sprievod a výklad: Ing. Oľga Hrabovská)
  • MIKROBUS – Lubina – Priepasné – Košariská – Brezová pod Bradlom

PUTOVANIE KRAJINOU

Dátum: 11.05.2017

lesníckych, baníckych, vodných technických pamiatok a povstaleckých bojov SNP
Jednodňový poznávací výlet ZŠ M.R.Štefánika Košariská

• BUS  Brezová SAD (6:00) – Priepasné (6:05) – Košariská (6:10) – Prašník (6:15) – Dolný Jelenec (10:00)
  • PEŠO k technickej pamiatke vodnej elektrárne v Jelenci – 1923, pomník lesníka Jozefa Dekreta Matejovie
  • BUS Dolný Jelenec – Horný Jelenec (10:30)
  • PEŠO Náučný chodník J.Dekréta – Matejovie (10-12 km)
    Horný Jelenec – pomník SNP, regulácie horských bystrín prof. Lea Skatulu z r.1926 * Chytrô – stredoveká banícka cesta s tiesňavou, ktorou pomocou rumpála a mlynského kolesa vyťahovali vozy s meďou * Vlčie diery (bralo – miesto natáčania filmu P. Bielika z obdobia SNP) * Rybô (banícka osada, lavínová tragédia v r. 1924)
  • BUS  Horný Jelenec – Banská Bystrica (14:00)
  • PREHLIADKA Múzea SNP v Banskej Bystrici (15:00)
  • BUS  Banská Bystrica – Prašník – Košariská – Priepasné – Brezová SAD (príchod cca 20:00)

PO HISTORICKEJ CESTE NA BRADLO

Dátum: 03.05.2017

Tradícia fakľového pochodu po ceste, ktorou viezli v roku 1919 pozostatky generála M. R. Štefánika a troch talianskych letcov od rodného domu velikána na vrchol Bradla. Ideu tohto zvyku osnoval tvorca mohyly architekt Dušan Jurkovič. Žiaci a turisti z Košarísk túto tradíciu udržujú aj v súčasnosti.
17:15 zraz žiakov, ktorí budú začínať sprievod s fakľami v Košariskách a končiť sprievod na Bradle (Múzeum MRŠ)
17:45 zraz účastníkov sprievodu (pri nesení fakiel sa budú striedať prítomní žiaci) – Múzeum MRŠ
18:15 pochod po historickej ceste na Bradlo
19:30 zapálenie vatier na Bradle